Szkoła dla psów Citydog

Sprawdź pozostałe poradniki:

08 lutego 2022
Szczeniaki to nie tylko maskotki do głaskania, to też spora odpowiedzialność, potrzeba socjalizacji oraz ogrom czasu na wychowanie i szkolenie. Czy wiesz jak prawidłowo do
12 lutego 2022
Z założenia, chodzenie na luźnej smyczy jest ważne zarówno dla właściciela jak i psa. Kiedy stosujemy tą metodę, Twój pies czuje się zrelaksowany i znika

2022 © Szkolenie psów Bytom - Profesjonalna tresura i behawiorysta psa Bytom, Tarnowskie Góry, Psie przedszkole, Szkoła dla psów - CITYDOG.PL Wszelkie prawa zastrzeżone

12 lutego 2022

Z założenia, chodzenie na luźnej smyczy jest ważne zarówno dla właściciela jak i psa. Kiedy stosujemy tą metodę, Twój pies czuje się zrelaksowany i znika z niego całe napięcie, które mogłoby się pojawić podczas napinania smyczy. Ludzie posiadają różne preferencje co do tego, gdzie pies powinien się znajdować podczas spaceru. Niektórzy wolą kiedy pies idzie przy nodze na luźnej smyczy, bywają i tacy, którzy nie przywiązują do tego większej wagi.

 

Bywają teorie, że kiedy pies idzie przed przewodnikiem, to próbuje go zdominować. Mówimy temu stanowcze nie! W większości przypadków, psiak nie został nauczony kryteriów chodzenia na spacerze. To tylko i wyłącznie od nas zależy, gdzie pies będzie się znajdował podczas spaceru. Musisz jednak pamiętać, że ucząc psa luźnej smyczy, musisz być konsekwentny.

 

Obroża, a nie szelki

 

Jeżeli chcesz nauczyć psa, chodzenia na luźnej smyczy, to zapomnij o szelkach. Szelki tylko ułatwiają psu ciągnięcie. Zaopatrz się więc w obrożę oraz wygodną smycz o odpowiedniej długości. Długość smyczy zależna jest od wielkości Twojego pupila. Odpowiednio długa smycz, pozwoli Ci na wprowadzenie chodzenia na luźnej smyczy. Wystarczy, że podczas chodzenia, Twój pies nie będzie jej napinał.

Chodzenie na luźnej smyczy jest jednoznaczne z ograniczeniem dystansu między Tobą, a pupilem.

 

Pamiętaj jednak, że spacer z psem, nie polega tylko na chodzeniu przy nodze. Pies potrzebuje węszyć. Nie możesz mu tego ograniczać. Umiejętność wprowadzenia psa w komendę, jak i zwolnienie z niej jest niezwykle ważną czynnością. Smycze automatyczne tzw. flexi mogą być przydatne podczas nauki danego zachowania. W razie potrzemy możemy je rozwinąć jak i zwinąć do wymaganej przez nas długości. Dzięki temu, jesteśmy w stanie nauczyć psa chodzenia na luźnej smyczy, kiedy jest ona zwinięta lub pies ma możliwość węszenia czy załatwiania swoich potrzeb, kiedy smycz jest rozwinięta.

 

Pies na luźnej smyczy

 

Początki bywają trudne

 

Uczenie psa chodzenia na luźnej smyczy jest bardzo czasochłonne. Jest to spowodowane obciążeniami z jakimi pies ma do czynienia podczas spaceru, przykładem mogą być inne psy, samochody, dźwięki czy zapachy. Te wszystkie rzeczy stanowią dla psa rozproszenie, dlatego zaczynając naukę chodzenia na luźnej smyczy staraj się unikać miejsc nasyconych bodźcami. Z biegiem czasu i Twoją konsekwencją pies nauczy się zachowania nie zależnie od obciążenia.

 

W treningu chodzenia na luźnej smyczy, niezwykle ważna jest motywacja psa na pokarm. To właśnie na instynkcie pokarmowym bazujemy szkolenie. Dla psa bardzo ważna jest nagroda, dlatego za dobrze wykonane zadanie, pupil powinien otrzymać pokarm. Psa nagradzamy w odpowiednim czasie, np. gdy podąża przy nodze nie napinając smyczy. Ćwicz chodzenie z psem na luźnej smyczy jako oddzielne ćwiczenie treningowe. Pamiętaj, aby na początku nie łączyć go z innymi komendami. Twój pies potrzebuje czasu, aby przyswoić to czego od niego wymagasz. Podziel sobie trening na dwie lub trzy sesje dziennie, tak aby każda z nich trwała nie dłużej niż 10-15 minut.

 

To do dzieła! Dużo wytrwałości i konsekwencji w pracy z psem, a efekty treningowe pojawią się szybciej niż myślisz.

 

Na luźnej smyczy