Mam szczeniaka, co dalej?

Szczeniaki to nie tylko maskotki do głaskania, to też spora odpowiedzialność, potrzeba socjalizacji oraz ogrom czasu na wychowanie i szkolenie. Czy wiesz jak prawidłowo do tego podejść? Osoby, które wcześniej posiadały szczeniaka dysponują już pewną wiedzą w zakresie socjalizacji i treningu. Wiedzą już gdzie popełnili błędy i uczą się na nich. Jednak taka osoba również może mieć pytania czy dylematy. Pomyślcie tylko ile pytań może pojawić się gdy po raz pierwszy bierzemy pod swoje skrzydła szczeniaka?

 

Szczeniak to duże wyzwanie

 

Osoba niedoświadczona w zakresie wychowania szczeniaka, zmaga się z wątpliwościami dotyczącymi zakupu wyprawki, wyboru karmy, która w najlepszy sposób uzupełni potrzebne składniki w diecie pupila czy też od czego rozpocząć socjalizację lub trening. Musimy jednak pamiętać o tym, że w życiu szczeniaka najważniejsze są pierwsze miesiące. To właśnie wtedy możemy go przyswoić do siebie, do naszych zachowań czy otaczającego go świata.

 

Psy są stworzeniami zmierzchowymi, oznacza to, że stają się aktywne o zmierzchu oraz o świcie. Szczenięta na ogół są bardziej aktywne, więc czas który poświęcają na brykanie może być różny i zależny od charakteru psa. Jeśli zaczniesz uważać, że Twój szczeniak zwariował bo chciałby być cały czas w centrum Twojej uwagi, to weź głęboki wdech i odczekaj, ten okres przeminie. Szczenięta w przeróżny sposób próbują zwrócić na siebie Twoją uwagę. Do kilku z nich możemy zaliczyć rozrabianie, czy demolowanie mieszkania. Nie obejdzie się bez gryzaków. Rozgryzając lub żując, szczeniak się zrelaksuje.

 

Pamiętaj jednak, aby zapewnić młodemu psu odpowiednią ilość ruchu. Niech to będą krótkie, lecz dosyć intensywne spacery które będą nasycone interakcją z Tobą. Może to być zabawa lub karmienie w nagrodę za podążanie za swoim przewodnikiem. Nie zapominaj o psich potrzebach, zaplanuj dokładnie dzień aby uniknąć jak największej ilości wpadek. Nie unikniesz wychodzenia na dwór co 2-3 godziny, również w nocy. Przez pierwszych kilka miesięcy życia Twojego szczeniaka raczej się nie wyśpisz.

 

Szczeniak potrzebuje dużo naszej uwagi

 

Czasami bywa tak, że dodając psie obowiązki do życia rodzinnego i zawodowego może nas przytłoczyć. Jednak pojawienie się w domu psa, wiąże się z nieograniczoną radością i miłością. Teraz stajesz się odpowiedzialny za psiaka przez najbliższą dekadę. Trening psa to również Twoja satysfakcja, i spędzenie miło czasu z pupilem. Jeśli w prawidłowy sposób zajmiesz się szczeniakiem, on odwdzięczy Ci się z podwójną siłą.

 

Mam szczeniaka, co dalej?
08 lutego 2022

2022 © Szkolenie psów Bytom, profesjonalna tresura psa Bytom, Tarnowskie góry, Psie przedszkole, Szkoła dla psów Bytom - CITYDOG.PL Wszelkie prawa zastrzeżone

08 lutego 2022
Szczeniaki to nie tylko maskotki do głaskania, to też spora odpowiedzialność, potrzeba socjalizacji oraz ogrom czasu na wychowanie i szkolenie. Czy wiesz jak prawidłowo do
12 lutego 2022
Z założenia, chodzenie na luźnej smyczy jest ważne zarówno dla właściciela jak i psa. Kiedy stosujemy tą metodę, Twój pies czuje się zrelaksowany i znika

Sprawdź pozostałe poradniki:

Szkoła dla psów Citydog